հայ eng heb
armenia-israel.com armenia-israel.com

חדשות

24 01 2012
הסנאט הצרפתי מעביר את הצעת החוק של רצח העם הארמני

France -- Patrick Ollier (L), Parliamentary relations minister, speaks during the Senate vote session for a bill criminalizing the denial of the genocides, including the Armenian genocide, Paris, 23Jan2012הבית העליון של הפרלמנט הצרפתי העביר באיחור ביום שני הצעת חוק בתמיכה ממשלתית אשר הופכת את הדבר לפשע להכחיש את רצח העם הארמני, למרות האיומים הטורקיים להטיל עוד סנקציות על פאריז.
הסנאט תמך בהצעת החוק, אשר הועברה ע"י הבית התחתון של הפרלמנט ב – 22 בדצמבר ע"י הצבעה של 127 כנגד 86 לאחר דיון סוער של יותר משבע שעות אשר חצה קווים פוליטיים. הנשיא ניקולאס סארקוזי צריך לחתום על הטקסט להפיכתו לחוק לקראת סוף חודש פברואר.
הממשלה של סארקוזי הכירה באופן רשמי בתמיכתה בחקיקה השנויה במחלוקת במהלך הדיון, בהשתתפות פאטריק אולייר, השר הצרפתי הממונה על היחסים עם הפרלמנט, אשר בפתיחות דרבן סנאטורים להצביע עבורה. אולייר הסביר שהדבר יעזור לסלק את ה"רעל" מן ההכחשה של רצח העם במדינה.
"הכחשה הוא העלבון העליון לזיכרון הקולקטיבי שאנו חולקים", הוא אמר. "הדבר מטאטא החוצה את הסבל של העם וגוזר את דינם של הקורבנות להישכח. אלו אשר מעודדים אותה מסיתים לשנאה אשר יכלה והייתה צריכה להיות מחוסלת ולהיעלם עם הזמן."ארמניה במהרה בירכה על ההתפתחות. "היום הזה ייכתב באותיות זהב לא רק בהיסטוריה של הידידות בין שני העמים – הארמני והצרפתי, אלא גם בספרי השנים של ההיסטוריה על הגנת זכויות האדם בעולם כולו ויתר על כן יגבש את המנגנונים הקיימים למניעת פשעים נגד האנושות" כך אמר שר החוץ אדוארד נאלבנדיאן בהצהרה בשעת לילה מאוחרת. "צרפת אישרה מחדש את תפקיד הציר שלה כמגינה אמיתית של ערכים הומניים אוניברסליים."
הממשלה הצרפתית והמחוקקים לחצו קדימה עם העברת הצעת החוק למרות סנקציות חדשות המאוימות ע"י אנקרה. "קבענו נחרצות בעבר את הצעדים שיינקטו אם הצעת החוק תתקבל לבסוף. אף אחד לא יטיל ספק בדבר," כך ציטטה סוכנות החדשות הממלכתית של אנטוליה את שר החוץ הטורקי דאבוטוגלו, כאשר אמר זאת שעות מספר לפני הדיון.


France -- Franco-Turkish protesters, one draped in a Turkish flag, demonstrate near the Senate in Paris, 23Jan2012
באופן צפוי, התגובה הטורקית להחלטת הסנאט הייתה זועמת. שר המשפטים סאדולה ארג'ין אמר לרשת הטלויזיה CNN הטורקית ש"זהו חוסר צדק גדול והדבר מראה חוסר כבוד טוטאלי כלפי טורקיה"
"אם החוק מתקבל ע"י הממשלה, התוצאות תהיינה קבועות לתמיד," כך אמר הדובר של שגרירות טורקיה בפאריז, אנג'ין סולאקוגלו לסוכנות הידיעות AFP. "צרפת נמצאת בתהליך הפסד של שותפה אסטרטגית."
רויטרס ציטטה את טאהסין בורקוגלו, השגריר הטורקי בצרפת, באומרו שהוא "קרוב לוודאי" ייקרא לחזור שוב לאנקרה. "זו תהיה דיפלומטיה ברמת  הממונה על ענייני השגרירות (charge d'affaires), לא של שגרירויות," כך אמר.
חוק זה, המפליל הכחשת רצח עם נתמך ע"י רוב הסנאטורים אשר מייצגים את את האגף הימני של מפלגת UMP של סארקוזי וע"י המפלגה הסוציאליסטית העיקרית באופוזיציה, אשר מחזיקה בסיעה הרחבה ביותר בסנאט. לפני ההצבעה הסופית, הרוב בסנאט דחה מספר בקשות אשר הונחו ע"י מתנגדי הצעת החוק, אשר ביניהם, רוב החברים הם מוועדת סנאט לענייני חוק ומשפט.
יושב ראש הועדה, ז'אן פייר סואור, מתח ביקורת על הצעת החוק בטענה שהיא לא חוקתית ובאומרו שהיא יכולה להידחות ע"י בית המשפט החוקתי הצרפתי. סואור אמר גם שההצעה מתנהלת בניגוד להוראות חוקתיות אשר אחראיות על חופש הדיבור ומחקר אקדמי.
אולייר חלק על דעתו באומרו שהחקיקה החדשה היא "הכרחית בכדי להשלים את החוק של 2001" אשר איתו הכירה צרפת באופן רשמי שהרציחות ההמוניות של ארמנים מתקופת מלחמת העולם הראשונה בטורקיה העות'מאנית הם רצח עם. הוא נימק שצרפת כבר העבירה בעבר חוק אשר מפליל את הכחשת השואה היהודית. " לא צריכה להיות שום היררכיה ברצח עמים," הוסיף השר.
באופן דומה, הסנאטור הסוציאליסטי ברנארד פיראה קבע פסק דין בכדי למלא את "החלל המשפטי" הזה. "למה עלינו להעניש על הכחשת השואה אבל לא על רצח העם הארמני?" כך אמר לחבריו המחוקקים.
סואור העלה את הטענה כנגד, שההכרה הכלל עולמית של השואה הייתה כתוצאה ממשפטי נירנברג של המנהיגים הנאציים הגרמניים. לא היו פסיקות משפטיות אוניברסליות מקובלות במקרה של מעשי הטבח בארמנים, כך אמר.
רוב הסנאטורים שהתנגדו להצעת החוק, טענו שהטבח של כמליון וחצי ארמנים בין השנים 1915 – 1918 אינו מהווה רצח עם. במקום זאת הם אמרו שהפרלמנט הצרפתי צריך "להשאיר את ההיסטוריה להיסטוריונים." כמה מהם גם האשימו את סארקוזי בחיפושו אחר קולות מצביעים צרפתיים – ארמניים לפני הבחירות לנשיאות כפי שהן מתוכננות לאביב הקרוב.
צרפת היא בית עבור קהילה אתנית ארמנית רבת השפעה המונה בין 500.000 ל – 600.000 איש. הרוב המכריע מביניהם הוא צאצאים של ניצולי רצח העם אשר מצאו את המקלט בצרפת לאחר מלחמת העולם הראשונה.
בקרבם היו הסב והסבתא מצד האבא של הסנאטורית נטאשה בושארט מן המפלגה  UMP, אשר העבירה נאום מרגש במהלך הדיון של יום שני. " ביחד עם 600.000 הארמנים של צרפת, היום אני רוצה להרגיש כמו בתם של צרפת וארמניה גם יחד," היא הצהירה.
הרעיון של הפללת הכחשה של רצח עם הגיעה לפיסגת האג'נדה הפוליטית של מנהיגים צרפתים – ארמניים במהלך עשור השנים האחרון. סארקוזי נתת איתות תמיכה להעברת הצעת החוק הרלוונטית כאשר ביקר בירוואן באוקטובר.

Radio Free Europe, Radio Liberty

אמיל דניאליאן 24.1.2012

http://www.azatutyun.am/content/article/24460908.html
  
תורגם מאנגלית ע"י ראול ארנסטו כהן
 
 

BACK