հայ eng heb
armenia-israel.com armenia-israel.com

חדשות

27 08 2012
רצח העם הארמני מקבל הכרה באופן נרחב בישראל

Armenia - Israel's Public Diplomacy and Diaspora Affairs Minister Yuli-Yoel Edelstein lays a wreathe at the Armenian genocide memorial in Yerevan, 24Aug2012.מקור: Radio Free Europe,  Radio Liberty

Armenian service

 אלינה צ'ילינגריאן

 הרצח המאסיבי של ארמנים וגירושם בשנת 1915 תחת השלטון האכזרי של טורקיה העות'מאנית מקבלים הכרה נרחבת בישראל, כך דווח ע"י שר בכיר בקבינט הישראלי לאחר ביקורו באנדרטת הזיכרון בירוואן ביום שישי האחרון.

השר לענייני ההסברה ותפוצות יולי – יואל אדלשטיין גם תיאר הקבלות בין השואה היהודית לבין עידן הטבח של כמליון וחצי ארמנים במלחמת העולם הראשונה, אשר הרבה היסטוריונים מתייחסים אליו כאל רצח העם הראשון אשר התרחש במאה ה – 20.

 "אמת הדבר, שאין חוק מדיני (במדינת ישראל, אשר מכיר ברצח העם,)" אמר אדלשטיין לרדיו האירופאי RFE/RL (רדיו Azatutyun.am). "אך אני חושב שבישראל, בהסתכלות על ההיסטוריה המשותפת שלנו ועל אלמנטים ורגעים דומים, אתם בקושי רב תמצאו אנשים אשר יכחישו את רצח העם הארמני ואשר יאמרו כפי שלמרבה הצער אנו שומעים, שכל זה הוא המצאות ושקרים."

 "ולכן אני גם חושב שלמרבה הצער - - ואני מדגיש זאת, למרבה הצער - - באיזור זה לעמים שלנו יש די הרבה במשותף, ולא מעט להבנה ההדדית, כך הוא אמר.

 בהביאו ציטטות בנוגע לאופי האסטרטגי של ישראל ביחסיה עם טורקיה, הסביר שממשלות ישראל לדורותיהן התנגדו לקריאות מדיניות פנימיות להכרת רצח העם הארמני. גורם בכיר במשרד החוץ הישראלי אישר את העמדה הזו במהלך שימועים אשר אורגנו ע"י ועדה פרלמנטרית ישראלית בחודש דצמבר האחרון חשובים וחלה נקודת מפנה בנושא הנ"ל.

ראה שהתמיכה בנושא הכרת רצח העם הארמני גדלה בקרב הפרלמנט הישראלי, הכנסת והממשלה מאז שנת 2010. כמה וכמה משקיפים ופרשנים מייחסים ומקשרים זאת למצב שהתדרדר בשנים האחרונות עם טורקיה אשר מכחישה בתוקף את רצח העם.

Armenia - Culture Hasmik Poghosyan (L) and Israel's Diaspora Affairs Minister Yuli-Yoel Edelstein hold a press conference after signing a memorandum of cooperation in Yerevan, 24Aug2012.xArmenia - Culture Hasmik Poghosyan (L) and Israel's Diaspora Affairs Minister Yuli-Yoel Edelstein hold a press conference after signing a memorandum of cooperation in Yerevan, 24Aug2012.

השר הישראלי להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בן בריתו ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, קרא באופן פומבי לאומה היהודית "להכיר באופן פורמאלי בשואה אשר בוצעה כנגד העם הארמני" במהלך דיונים נוספים שהתנהלו בכנסת בנושא רגיש זה בחודש יוני. ארדן הודה בעובדה שהממשלה הישראלית עדיין לא שינתה את מדיניותה.

אדלשטיין, אשר גם הוא חבר במפלגת הליכוד של נתניהו, הניח זר באנדרטת הזיכרון שבגבעת הציצרנאקאברט בירוואן במהלכו של מה שהיה הביקור הרשמי השני ברציפות של נציג פרלמנטרי ישראלי תוך ארבעה חודשים.

שרת החקלאות אורית נוקד ביקרה בירוואן, חלקה כבוד והביעה את תנחומיה לגבי קרבנות רצח העם בחודש אפריל השנה.

אדלשטיין הגיע לארמניה בכדי להשתתף ביחד עם שרת התרבות הארמנית האסמיק פוגוסיאן באירוע לציון 20 שנה לקיומו של ארגון אשר מייצג את הקהילה הקטנה של המדינה. כמו כן הוא גם ניהל שיחות נפרדות עם פוגוסיאן.

"כאשר מגיע הדבר לשיתוף פעולה בחילופי תרבויות, ישנם יתרונות ורווחים לשני הצדדים המעורבים בדבר," אמר אדלשטיין לשירותי הרדיו RFE/RL הארמניים. "זוהי הסיבה אשר בגללה אני מקווה שזהו לא ביקור בלבד אך אולי גם תחילת שינוי בפאזה כלשהי לפחות בקשרים תרבותיים בינינו."

"בטוחני שמפגשים ומגעים כגון אלו יימשכו ואנו נהפוך את היחסים בינינו מהיותם טובים ונורמליים ליחסים אשר יביאו באופן ריאלי ומלא את הפוטנציאל לשיתוף פעולה בין המדינות שלנו" כך הוסיף ואמר השר, יליד אוקראינה.

 


http://www.azatutyun.am/content/article/24687314.html

 

תורגם ע"י ראול ארנסטו כהן

 


BACK