հայ eng heb
armenia-israel.com armenia-israel.com

חדשות

18 07 2013
מיכאל מרקוסיאן – קוגן והמצילים הארמניים

כאשר מבקרים במוזיאון – מוסד "יד ושם" של השואה בירושלים, אי אפשר שלא להרגיש את צערו של
כל העם היהודי. אנו יכולים גם להיזכר בדמיון שבין סבלם ובזה של העם הארמני במחצית הראשונה של המאה ה –20.
התצלומים של הגיבורים והסיפורים המדהימים אודות אותם אנשים אשר הקריבו את חייהם בכדי להציל יהודים מובילה לשאלה: "האם אפשרי הדבר, שאומה אשר בקושי רב הצליחה לברוח מן החרב המעוקלת של הטורקים  מהשמדה טוטאלית, אומה אשר היו לה יותר מ – 5.1 מליון קורבנות בנפש, יכולה להיות אדישה לשואה היהודית ושלא תציע יד עוזרת לאומה אשר
יש לה את אותו הגורל? ישנם 05 גיבורים ארמניים אשר מוכרים כ"חסידי אומות
העולם" והם רשומים ע"י מוזיאון "יד ושם". הרפובליקה של ארמניה היא הראשונה ברשימת הארצות
אשר לא נכבשו ע"י גרמניה הנאצית. זה מובן אם כך, שארמנים אשר סבלו מהיסטוריה של מקרי טבח
בקרבם, צריכים היו ויהיו אמורים להציל ולהגן על הרבה יהודים. בכל אופן, היו גם ארמנים אשר נעצרו
ונתפסו ע"י הגרמנים וסבלו במחנות הריכוז גם הם – נענשו על הצלת יהודים. יותר מאוחר הם גם
נקראו "בוגדי ארץ המולדת" ע"י בריה"מ ונשלחו למחנות סיביריים במהלך השנים שלאחר המלחמה.
בDaniel Rainerמשך השנתיים האחרונות, הקרן הבין לאומית של ראול וולנברג הייתה לאחד הארגונים היחידים
בעולם כולו אשר מנסה לבסס קשר עם ארגונים אחרים, קרנות, מדינות בעולם וממשלותיהן, בכדי
למצוא ולחלוק כבוד לאותם ארמנים שעדיין לא ידועים ואשר הצילו את חייהם של יהודים במהלך שנות
השואה.
במהלך ראיון אקסקלוסיבי שנערך ע"י השירות הארמני של רדיו חירות, סגן נשיא הקרן הבין לאומית של ראול וולנברג מר דניאל ריינר דיבר על היזמה החדשה של הארגון ואת המלאכה שהקרן הבין לאומית של ראול וולנברג השיגה והשלימה.     
 

מר דניאל ריינר, סגן נשיא הקרן הבין לאומית של ראול וולנברג

 

המסר לא חלף מבלי שיישמע. באמצעות המאמצים של הקרן, הבשורה אודות הגיבורים מהרפובליקה של ארמניה אשר מעשיהם ראויים להכרה הופצה, וגם אלו שמעשיהם ההירואיים בקרב אפילו משמאל, סגן אלוף א.א. גאזריאן, המפקד ב.ק. פטרוסיאן, רבי סרן ד.א. מינאסיאן, ס.א. יאגדג'יאן ומ. טיטניאן מול הכניסה לתיאטרון של העיר הצרפתית טולוז ב – 1944 עדיין לא דווחו. הזמרת הארמנית הנודעת אנה חאצ'טריאן למשל, הגיבה מיידית ובאופן אוהד ואדיב סיפקה לנו ארכיון משפחתי שלם לגבי גיבור ארמני אשר היה לא פחות מאשר סבה, הד"ר הארוטיון חאצ'טריאן אשר סבל כל ימי חייו."כאשר הייתי בביקור בביתו של מפקד הגדוד הסובייטי הראשי של הפרטיזנים, סגן אלוף אלכסנדר ארקדי גאזריאן, אחד מן המכתבים שהוא קיבל הזכיר לי את הסיפור על ג'וזף קוגן, יהודי שהצליח להישאר בחיים בעזרת חברו הארמני וזאת ע"י שינוי שמו למיכאל מארקוסיאן" כותב העיתונאי מיכאל האקוביאן בספרו, "אנשים נעדרים", אשר יצא לאור ב– 1964. סגן אלוף גאזריאן הזמין את קוגן לארמניה באותה העת, כשסיפר לו על הקשיים של דר. הארוטיון חאצ'טריאן. רק אחרי 17 שנה לאחר סוף המלחמה נודע לקוגן על המצוקות שסבלו אלו שהצילו אותו כמו גם את שמותיהם של המצילים הארמניים אשר נענשו בצורות נוקשות מאד בבתי סוהר נאציים.

משמאל, סגן אלוף א.א. גאזריאן, המפקד ב.ק. פטרוסיאן, רבי סרן ד.א. מינאסיאן, ס.א. יאגדג'יאן ומ. טיטניאן מול הכניסה לתיאטרון של העיר הצרפתית טולוז ב – 1944 (מקור http://severr.livejournal.com) 

מימין – הארוטיון חאצ'טריאן, באמצע ג'וזף קוגן (מיכאל חאצ'טריאן מרקוסיאן). ארכיון משפחתי – ירוואן 1983הארוטיון ראובן חאצ'טריאן נולד ב – 5 באפריל, 1915 בכפר קאראחן – בֶקלוּ שבנאחידזֵ'באן. הוא למד בבית הספר של הכפר קאראחן – בקלו, עבר לירוואן ב – 1934 והתקבל למכון הרפואי של המדינה. הוא התגייס לצבא הסובייטי ב – 1939, לאחר שסיים את לימודי התואר במכון.  דר. חאצ'טריאן השתתף במלחמה הפינית ב – 1940 ושירת כרופא בבית החולים הצבאי במהלך מלחמת העולם השניה. באוגוסט 1941, אחרי שעבד באופן בלתי נלאה עם חיילים פצועים, הוא נחטף, נלקח והפך לאסיר בקרבת העיר וֶוליקי לוּקי. 

מימין – הארוטיון חאצ'טריאן, באמצע ג'וזף קוגן (מיכאל חאצ'טריאן מרקוסיאן). ארכיון משפחתי – ירוואן 1983


יושבים מימין, דכאן, בתור אסיר במחנות המלחמה שבווליקי לוקי, דר. חאצ'טריאן שירת כרופא מטפל ופגש את קוגן הפצוע. לאחר מכן במהלך המלחמה הוא הועבר למחנות ריכוז שונים שבהם עבד ושירת בכפיה בלגיון המזרח גרמני.מכתב שג'וזף מוזס קוגן שלח לועדת הבטחון המדיני של איחוד הרפובליקות של המועצות הסובייטיות חושף כיצד הגיבור הארמני הנ"ל, הד"ר הארוטיון חאצ'טריאן הציל את חייו של מר קוגן. קוגן מספר את כל הסיפור במלואו במכתב זה, תוך שהוא מתאר את כל הפעמים שהארמנים וד"ר חאצ'טריאן בפרט הצילו את חייו. קוגן נחטף ע"י הגרמנים בקרבת העיר ווליקי לוקי בסוף אוגוסט 1941, נפצע ברגלו הימנית והיה ללא הכרה והוא הועבר למחנה הריכוז הנושא את אותו השם.

יושבים מימין, ד"ר הארוטיון חאצטריאן, ג'וזף קוגן ועמיתיהם הצבאיים. ארכיון משפחתי – ירוואן 1983.                                                                                                                       

 

בול ישן המתאר את העיירה הפולנית פולאבי ד"ר הארוטיון חאצ'טריאן טיפל בו והוא היה מסוגל ללכת שוב על רגליו, אבל מאוחר יותר, אסיר המלחמה היהודי לקה בזיהום טיפוס עם חברבורות. על אף הסגרתו והפקודה שניתנה, שלא ליצור מגע עם מטופלים גוססים, חאצ'טריאן המשיך לבקרו תוך כדי כך שהביא לו גם מזון ותרופות. אסירי המלחמה היו מועברים באופן קבוע למספר מחנות ריכוז; ממחנה וֶוליקי לוּקי למחנה פוֹלוֹטסק, מפולוטסק לבוריסובו, מבוריסובו לבניימינובו (בפולין). בניימינובו לא היה המקום היחיד בפולין היכן שהיו בו אסירי מלחמה סובייטיים; הם הועברו מבניימינובו לדֶמְבלין, מדמבלין לפוּלאבי. 

 

בול ישן המתאר את העיירה הפולנית פולאבי

 למטרת הגנתו, ד"ר חאצ'טריאן הצליח לארגן עבור ג'וזף קוגן שישאר עם אסירים ארמניים ולהפוך להיות קרוי בשם מיכאל מארקוסיאן (מישה מארקוסיאן). בכל אופן, אדם אחר ולא ידוע בגד בו והסגיר אותו למפקדים של מחנה בוריסובו.

 בספרו אשר כותרתו היא "אנשים נעדרים", העיתונאי מיכאל האקוביאן מתאר תקופה שבה אסיר מלחמה ארמני (לימים מאוחר יותר המפקד של פלוגת הפרטיזנים הסובייטית הראשונה של צרפת) בשם אלכסנדר גאזריאן, נקרא להגיע למפקדה של מחנה בוריסובו ע"י הנאצים עם מארקוסיאן (קוגן) כמתורגמן. גאזריאן נחקר תחת החשד שהוא יהודי. ואז הארמני שוחרר ואחריו מארקוסיאן.

 מאוחר יותר קוגן כתב במכתב: "במחנה הריכוז של העיירה פולאבי, אדם לא ידוע לי פיזר שמועות בנוגע לרקע שלי והגרמנים הקימו וועדה רפואית בכדי לקבוע את לאומיותי." זה היה נראה כבלתי נמנע שאני אהיה נידון למוות אך ברגע האחרון ממש, רגע לפני שהייתי אמור להיות מוצג בפני הרופאים הנאציים, הרופא הלא גרמני היחידי של הוועדה הזו הצליח לצאת לצאת מן החדר תוך לקיחת סיכון על חייו ועצר אותי במסדרון ומסר לי את המידע על כך שמישהו בגד בי והסגיר אותי.

במהלך אותם המאמצים של אסירי המלחמה הארמניים אשר ייסדו ארגון פטריוטי מחתרתי אנטי פאשיסטי במחנה בניימינובו בשנת 1942, קוגן הצליח להתחבא ועוד באותו הלילה אורגנה אחד מן החברים המייסדים של הארגון הפטריוטי מחתרתי האנטי פאשיסטי. גיבור ארמני ופרטיזן וואהאן ווארדניאן: ארכיון משפחתיבריחתו משם. יותר מ – 17 שנים לאחר מכן, בזכות מכתביו של סגן אלוף אלכסנדר גאזריאן, הוא גילה ששוב בעקבות בגידה, הארמנים אשר אירגנו את בריחתו הוחזקו כאסירים באותו מחנה הריכוז הפאשיסטי. אחד מן החברים המייסדים של הארגון הפטריוטי המחתרתי האנטי פאשיסטי, וואהאן ווארדניאן, תיאר בפרטי פרטים את זכרונותיו לגבי בריחתו של קוגן: "לפני הוועדה הרפואית, הגענו להחלטה לארגן את בריחתו במהלך אחת מפגישות הארגון שלנו. הבאנו לו כלי נשק ותחמושת עבורו. הוא הצליח לקפוץ מעל לחומה ולברוח. הגרמנים גילו את כל זה ביום למחרת, סביר להניח שע"י אותו מלשין. סטפן יאגדז'יאן זוכה מאשמה ואנחנו, העשרה הנותרים נשפטנו כאנשי צבא גרמניים כי נלקחנו בחשבון כחיילי הוורמאכט. דנו אותנו למספר שנות מאסר; שכחתי לכמה שנים בדיוק. קאראפֶטיאן נידון להוצאה להורג בגלל חשד כלשהו לקשר שלו עם הפרטיזנים.

אחד מן החברים המייסדים של הארגון הפטריוטי מחתרתי האנטי פאשיסטי. גיבור ארמני ופרטיזן וואהאן ווארדניאן: ארכיון משפחתי. מקור -http://xxl3.ru/family/varvn.htm#kazaryan

 

משפט בית הדין הצבאי נמשך כשלושה או ארבעה ימים. אני נשפטתי לארבע שנים במאסר. שניים אחרים נידונו לשנתיים מאסר. אחד מאיתנו לשנה אחת ורובן דניאליאן גם הוא לארבע שנים. קאראפטיאן ומישהו נוסף נידונו לעשר שנות מאסר בגלל חשד לקשר כלשהו עם הפרטיזנים. הם לא הצליחו להגיע להחלטה לגבי רמת ההשתתפות שלנו בנושא ולכן אנחנו נשפטנו לתקופות מאסר לא ארוכות יחסית.

 

במהלך המשפט אנחנו התעקשנו ללא הפסק שלא היה לנו שום קשר עם הפרטיזנים ושכל מה שרצינו לעשות היה לברוח, לא יותר. לאחר המשפט, נשלחתי לכלא של ליובלין, אח"כ מליובלין לגרונדשבלד, משם להולנד למחנה הריכוז ליד גוטנברג."

בקטע מסופר מתוך זכרונותיו, הגיבור הארמני וואהאן ווארדניאן מתאר את החוויות שעבר עם ד"ר חאצ'טריאן: "עבדנו יחדיו במכרות הכבול היכן שרגלינו התנפחו אבל הרופא שלנו טיפל בי בצורה יעילה ומוצלחת. הרופא היה הארוטיון חאצ'טריאן. משם הועברתי לכלא של ברנדנבורג. בסה"כ, עברתי במהלך כשנתיים בבתי סוהר שונים ובמחנות ריכוז."

הארגון הפטריוטי מחתרתי האנטי פאשיסטי ביסס קשרים עם פלוגות הפרטיזנים של פולין ולאחר בריחתו, קוגן התקבל בברכה לפלוגה ע"י הפרטיזן הפולני וֶוצ'יק. לאחר מכן הוא הצטרף ליחידות הצבאיות של הצבא הסובייטי והשתתף בכיבוש פראג.

ב – 1969 גילה קוגן מתוך "כתב העת התרבותי" על אודות מעשיהם של חבריו הארמניים ואז שלח מכתב לסגן אלוף אלכנסד גאזריאן. קבלת התשובה ממנו יצרה קשר עם מציליו ובפרט עם הארוטיון חאצ'טריאן. ג'וזף כתב מכתב במטרה לשמר את שמו וכבודו של הפטריוט והחבר בארגון הפטריוטי מחתרתי האנטי פאשיסטי, חאצ'טריאן. בכל אופן, הרופא הארמני אשר היה קורבן של הדיכויים של הנאציים ושל סטאלין והעביר סך של 11 שנים ובמחנות פאשיסטים וסובייטיים, אדם משכיל ולוחם, לבסוף זוכה והוחזר לדרגותיו ומעמדו המקורי.

 

 

הארוטיון חאצ'טריאן בכיכר הרפובליקה בירוואן עם ג'וזף קוגן לשמאלו וחבריהם הצבאיים, מתוך ארכיון משפחתי – ירוואן, 1983בשנת 1983, סוף סוף התקיימה הפגישה המחודשת של החברים הצבאיים מן העבר ברפובליקה הסוציאליסטית הסובייטית של ארמניה. כל האסירים לשעבר כבר זוכו עד אותו זמן הד"ר הארוטיון חאצ'טריאן נפטר ב – 23 בנובמבר 1985 בגיל 70. בנוגע לקוגן, לא ידוע עליו הרבה יותר מאז מותו של חאצ'טריאן. ניסינו לאתר אותו בעזרתם של חברים בקייב ומצאנו את בית המשפחה בעבר בעיר סטארוקונסטנטינובו שבמחוז חמלניצקי אך השכנים שם הסבירו לנו שהוא עזב לחוץ לארץ כ – 20  שנה קודם לכן.

הארוטיון חאצ'טריאן בכיכר הרפובליקה בירוואן עם ג'וזף קוגן לשמאלו וחבריהם הצבאיים, מתוך ארכיון משפחתי – ירוואן, 1983 

קיבלנו תשובה לבקשתנו אשר נשלחה לבירת אוקראינה, קייב, מעמיתה שהיא כתבת השטח  שלנו ושותפה למקצוע, סבטלאנה גלאזי אשר קבעה שהקוגנים מתגוררים וחיים בישראל.  בתיאור ותיעוד הסיפורים של הגיבורים הארמניים, הקורא יכול להיות באמת מופתע לאור המספר הגדול של הקרבות אשר האנשים האמיצים הללו הקריבו במטרה להציל חיי אדם אחד ובאופן מיידי נשאלת השאלה האם ישנם עוד אישים ואנשים כאלו בקרבנו ובימינו אנו.

 אנו מקווים שהדבר לא יפורש כבלתי הולם, אך גיבורים ארמניים אלו וד"ר הארוטיון חאצ'טריאן בפרט, ראויים להיות מוכרים ע"י המוזיאון/מוסד של השואה "יד ושם" כ"חסידי אומות העולם."

 

אנו עכשיו נמצאים בנסיון לאתר את ג'וזף קוגן ויורשיו בישראל בכדי לדעת אם הוא עודנו בחיים, בתקווה שנצליח ללמוד מהם ולגלות עוד פרטים על אודות המאורעות ההירואיים אשר התרחשו לפני 69 שנים.....

 

 

 

ארטיום צ'רנמוריאן

 

רדיו Free Europe, רדיו Liberty, - כתב במזה"ת ובישראל.

 

יו"ר איחוד נאירי של הארמנים בישראל, פתח תקוה.

 

 

 

To: Artiom Chernamorian
Str. Aviel 2, Apt. 37, Petah-Tiqwa, Israel
Mobile: (+972)-54-808-27-35,  E-mail: chernamoryan@yahoo.com

 

http://www.friends-of-armenia.org/magazine/personal-stories/236-michael-markosyan-kogan-and-the-armenian-saviors-

 
 תורגם ע"י ראול ארנסטו כהן        

                                              
                                                   


BACK