Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանն ահազանգել է իր գույքի բռնագրավման փորձի մասին
תהליך עיקול כנגד נכסי הפטריארכיה הארמנית של ירושלים
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի ներկայացրած վարչական հայցի (ԱԹՄ 1470-02-24) լսումը նշանակված է երկուշաբթի՝ 2025 թվականի փետրվարի 24-ին: Այս միջնորդությունը ներկայացվել է՝ փորձելով դադարեցնել այն գույքի բռնագրավման գործընթացը, որը Պատրիարքարանը դարեր շարունակ ունեցել է՝ նպատակ ունենալով վերականգնել Առնոնայի (քաղաքային հարկ) պարտքերը, որոնք ենթադրաբար կուտակվել են 1994 թվականից: Այդ մասին նշված է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի տարածած հայտարարության մեջ:
«Եթե Աստված մի արասցե Պատրիարքարանի միջնորդությունը մերժվի, Երուսաղեմի քաղաքապետարանը կալանք կդնի Պատրիարքարանին պատկանող անշարժ գույքի վրա, և այն աճուրդի կհանվի՝ ենթադրյալ վիճելի պարտքերը վերականգնելու համար, որոնք երբեք չեն ապացուցվել դատական կարգով և, ըստ սովորական պրակտիկայի, մինչ այժմ երբեք չեն կիրառվել»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Խնդրագիրն ուղղված է հավաքագրման տեսուչի՝ Երուսաղեմի քաղաքապետարանի աշխատակցի գործողությունների դեմ, որի «որոշմամբ» Պատրիարքարանը աստղաբաշխական գումար է պարտք՝ առանց հաշվի առնելու վաղեմության ժամկետը և առանց հստակ նշելու ենթադրյալ պարտքի առաջացման հիմքերը: Բացի այդ, ենթադրյալ պարտքի զգալի մասը վերաբերում է այն գույքին, որն իրականում վարձով է տրվում հենց Երուսաղեմի քաղաքապետարանին։
Պատրիարքարանը նշում է, որ նույն քաղաքապետարանի աշխատակիցը հրաժարվում է վերանայել իր իսկ որոշած պարտքի հիմնավորվածությունը՝ պատճառաբանելով, որ առարկության ժամկետն անցել է ֆորմալ-դատավարական հիմքերով։ Քաղաքապետարանի աշխատակիցը Պատրիարքարանի գույքի նկատմամբ բռնագանձման հրաման է արձակել՝ իր որոշած պարտքը գանձելու համար, և հարկադիր մարմնից պահանջվում է կատարել այս հրամանը: Ուստի Պատրիարքարանը վարչական միջնորդություն է ներկայացրել ինչպես Երուսաղեմի քաղաքապետարանի, այնպես էլ նրա հավաքագրման պատասխանատուի դեմ, որի լսումները նշանակված են 2025 թվականի փետրվարի 24-ին։
«Միջնորդությունը ներկայացնելու պահից կատարողական վարույթը ժամանակավորապես կասեցվել է։ Այնուամենայնիվ, եթե միջնորդությունը մերժվի, ոչ միայն քաղաքապետարանին կթույլատրվի անհապաղ վերսկսել որոշակի գույքի բռնագրավումը, այլև կստեղծի վտանգավոր իրավական նախադեպ, որը կարող է օրինականացնել սեփականության իրավունքի օտարումը և Իսրայելի քրիստոնեական կրոնական հաստատություններին ու համայնքներին պատկանող ակտիվների կամավոր լուծարումը»,- գրված է հայցում:
Ըստ Հայոց պատրիարքարանի՝ Երուսաղեմի քաղաքապետարանի վարքագիծն այս հարցում անընդունելի է, քանի որ իրենք են նախաձեռնել այս ագրեսիվ գործընթացը՝ չնայած քաղաքապետարանը Պատրիարքարանին միլիոնավոր շեքելներ է պարտք վարձակալության ժամկետանց վճարների համար: Այնուամենայնիվ, Պատրիարքարանը ձեռնպահ է մնացել վճարման պահանջով դատարան դիմելուց, փոխարենը երկար բանակցություններ է վարել քաղաքապետարանի հետ՝ փորձելով պարտքը լուծել խաղաղ ճանապարհով:
«Հայոց պատրիարքարանի դեմ գործ հարուցելը, նրան ստիպելը վճարել Առնոնայի ենթադրյալ պարտքը և, առավել ևս, նրա ունեցվածքի բռնագրավումը, կարող են վտանգել Հայոց պատրիարքարանի երկարամյա առաքելությունը Սուրբ երկրում, որն ակտիվ է 7-րդ դարից: Ավելին, դա կարող է սպառնալ հայ համայնքի շարունակական ներկայությանը Սուրբ երկրում, որը թվագրվում է 4-րդ դարով:
Առնոնայի ենթադրյալ պարտքի վերաբերյալ ցանկացած դատական որոշում վտանգավոր նախադեպ կստեղծի՝ դրա ազդեցությունը տարածելով մյուս քրիստոնեական համայնքների վրա: Սա կարող է խիստ բացասական ազդեցություն ունենալ Սուրբ երկրում քրիստոնյաների ընդհանուր ներկայության, ինչպես նաև տարածաշրջանում ներկայումս գործող բոլոր քրիստոնեական հաստատությունների կրոնական, մշակութային, կրթական և նախարարական գործունեության վրա»,- զգուշացվում է հայտարարության մեջ:
Հայոց պատրիարքարանը կոչ է արել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, ներքին գործերի նախարար Մոշե Արբելին և կառավարական կոմիտեի ղեկավար Ցախի Հանեգբիին վճռականորեն միջամտել և անհապաղ սառեցնել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դեմ քաղաքապետարանի բոլոր գործողությունները, վերսկսել կառավարական հանձնաժողովի նիստերը, որպեսզի այս հարցին խաղաղ լուծում տրվի բացառապես բանակցությունների միջոցով՝ կոմիտեի սահմանած շրջանակներում: