Մտահոգություններ ունենք խոշտանգումների նշանների մասին. ԱԽ քարտուղարը՝ Ռուբեն Վարդանյանի մասին
יש לנו חששות מסימני עינויים: מזכיר מועצת הביטחון על רובן ורדניאן
Շատ ծանր տպավորություն է թողել ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանի նկարը, այլև մյուս գերիների դատավարության նկատները: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անրադառնալով Բաքվում ընթացող դատավարությանը և Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլին:
«Ամբողջ ընթացքում ՀՀ Կառավարությունն օգտագործել է գոյություն ունեցող բոլոր այն հնարավոր գործիքները, որպեսզի փորձի լուծում գտնել: Լուծումն այն է, որ բոլոր գերիներն ազատվեն, այսինքն՝ այս պահին հաստատված 23 գերիները վերադառնան ՀՀ: Մենք շարունակելու ենք աշխատել այս ուղղությամբ, ջանքեր գործադրում ենք և շարունակելու ենք այդ ջանքերը գործադրել, որպեսզի ազատվեն բոլոր 23 հաստատված գերիները, որոնք Ադրբեջանում են»,- ասաց նա:
ԱԽ քարտուղարը հիշեցրեց՝ 2023 թվականին գերիների ազատման մասին հրապարարակային չէր խոսվում, ավելի շատ կենտրոնանում էին աշխատանքի վրա, և արդյունք եղավ:
«Հասկանում եմ, որ հանրային հետաքրքրություն կա դրա մասով, բայց հարցը շատ նուրբ է, և աշխատանքը, որը տարվում է այդ ուղղությամբ, որպեսզի անխտիր բոլոր գերիներն ազատվեն ու գան Հայաստան, ամենօրյա և ամենժամյա է: Հուսով եմ՝ կկարողանանք հաջողության հասնել»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ գերիներն ազատվել են նաև բանակցային գործընթացի ընթացքում, և որ գործընթացը շարունակական է, և հարցին լուծում տալու համար շարունակում են օգտագործել բոլոր գործիքները:
«Մեզ բոլորիս, ինչպես Հայաստանի հանրությանը մտահոգում է Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլը, ինչպես նաև հրապարակված նկարները, որոնց մասով մտահոգություններ ունենք խոշտանգումների նշանների մասին: Մենք բոլորս աշխատում ենք այն ուղղությամբ, որպեսզի կարողանանք ինչ-որ արդյունքի հասնել: Մեր աշխատանքները, բնականաբար, նախկին ռիթմով չեն. փոփոխություն կա»,- ասաց նա:
Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է ստանալ հայազգի ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց նկատմամբ արգելված միջոցների կիրառման մասին տեղեկություններ՝ ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել, նկատել՝ շարունակում են միջազգային հանրության, մասնավորապես տարածաշրջանում խաղաղությամբ շահագրգռված և մարդասիրական արժեքները կարևորող գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել նրանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա: